Sunday, August 15, 2010

TRULY trying this budget thing...

Today is the day I start my week-long attempt to remove processed and packaged food from my diet. It's no secret that it can be expensive to buy "the good stuff: - and on a $100/week budget for living expenses (food, entertainment, recreation, etc.) - I am a bit worried.

I have to share this story... my EB girl and I spent a great deal of today hanging out and catching up. We had lunch, browsed a (sketchy) warehouse on 23rd that was jam packed full of furniture for good prices, and enjoyed some froyo. She is currently looking for a job, so we are both in the "I'm soooo poor" frame of mind. We went into a paper store and I fell in love with this adorable notepad. The girl on the pad had on a ruffle top, a Burberry quilted coat with the collar popped, and a chanel clutch. Hello?! That is SO me! Chels told me that I didn't need it. Putting it down and walking away was so difficult. But can I tell you what the deciding factor was for me? The girl on the pad was blonde... and I am not. Hahahaha. Chels said, "Whatever it takes." True story chickadee.

I had a blast texting her tonight while shopping at Target. I didn't let myself spend time on the lamp aisle lusting over the base that I want ($24.99), and I stayed clear of the DVD section (White Collar was finally on the shelf - $44.99)

Here's a recap of my purchase:

I used my reuseable bags and got $0.15 back from Target ($.05 per bag)


The fridge is looking miiiiiighty healthy


Broccoli/Cauliflower, carrots, squash, zucchini, and cucumber


Granny Smith apples, red grapes, blackberries, blueberries, raspberries, and strawberries


Greek yogurt - my only "packaged" food, but it's healthy!


Salt, pepper, and seasoning for my chicken breasts


Raw almonds


The following purchases were "one time" expenses, so that makes me feel better about my total at Tarjey today:


I "splurged" and spent $3 on this binder and notebook pack. I think the bike notebook is the perfect way for me to document what I eat and my half marathon training (which also starts today... oy vey.)


My posts this week will probably include a recap of my healthy eating endeavor... I hope you don't mind!

xoxo, E

6 comments:

  1. Can I just tell you how I love the fact that this post and your previous post both ended with lyrics from songs :-) You're funny! :-) hehe I MISS YOU!!!!

    ReplyDelete
  2. You will feel amazing after a few days! Your body will get rid of all the toxins (if only it could the sugar tooth)! haha! Unfortunately, it's in our genes BIG time. Sorry, my side of the family.

    ReplyDelete
  3. I love it! This was fabulous! I'm going to have to stock up my apartment when I return and you've inspired me! I hope you know that I would love to see you when I get back (and not just in between classes either, missy!) Happy back to school!!

    ReplyDelete
  4. Math is Radical tutorAugust 15, 2010 at 11:47 AM

    Actually, it's $125 per week.

    ReplyDelete
  5. Just found your ADORABLE blog and wanted to say hello. I am on a major budget right now too because I have no job :) So I feel your pain!!

    ReplyDelete